MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Dobromysl.cz: Recepty zdravé výživy: luštěniny pro začátečníky

Většina lidí se při nabídce luštěniny jako pokrmu upřímně otřese, povinně vydrží novoroční čočku (aby se v rodině držely peníze), možná někdy fazolovou polévku- a to je vše. Že by to byl důsledek bezmasých pondělků ve školní jídelně? Je to škoda, na trhu je velká nabídka nejrůznějších druhů luštěnin, které jdou chutně upravit modernějším způsobem než jsme zvyklí, a nejen jako samostatný pokrm, ale jako přídavek do zeleninových salátů, pomazánky, polévky, zavářky do zeleninových polévek, zeleninových směsí apod.

 

 

Proč bychom měli luštěniny zařadit do našeho jídelníčku? Luštěniny jsou bohaté na řadu vitamínů (zejm. vit. skupiny B), minerálů (zejm. Fe), vlákninu, ale zejména jsou cenným zdrojem rostlinné bílkoviny. Bílkovinu potřebujeme všichni jako stavební látku pro naši obranyschopnost, stavbu tkání, hormonální funkce apod. Bílkoviny mají největší sytící schopnost, proto jsou výhodné v redukčním či racionálním jídelníčku, abychom neměli chuť na sladké nebo jiné nevhodné potraviny či se nepřejídali. Jedním z důvodů, proč většina z nás luštěniny téměř nejí, je, že je neumíme dobře připravovat, další důvodem je, že některé lidi luštěniny nadýmají a třetí, že je příprava pokrmu z luštěnin zdlouhavá (namáčení, dlouhé vaření…). Všem důvodům můžeme čelit.

 

Receptury - zkuste někde ochutnat jinak připravenou luštěninu a čas od času si vyzkoušet nějaký nový recept. Pro začátečníky je ideální surovinou např. červená čočka. Červená čočka vyřeší všechny tři výše zmíněné argumenty proti luštěninám – dobře chutná, nenadýmá, nemusí se předem namáčet a je   rychle uvařená.

 

Například polévka z červené čočky má řadu variant a fantazii se meze nekladou: nadrobno nakrájenou cibuli a kořenovou zeleninu orestujeme na olivovém, řepkovém oleji či kousku másla, přidáme opláchnutou červenou čočku (150mg), zalijeme zeleninovým vývarem a asi 15 min povaříme, okořenit můžeme např. koriandrem, citrónovou šťávou, solí nebo přidat stroužek česneku, na špičku nože šafránu nebo kurkumu či kari, ev. římský kmín. Namísto orestování kořenové zeleniny můžeme použít jen mrkev, do polévky lze přidat i brambor. Polévku můžeme rozmixovat tyčovým mixérem. Někdo na zjemnění chuti přidává trošku kokosového mléka.

 

Ještě doporučím jeden recept, a to na salát z červené čočky, který jde konzumovat za tepla i studena a hodí se i jako doma připravené “krabičkové“ jídlo do práce či lehká večeře, svačina, předkrm…jak se komu hodí. Potřebujeme 100g červené čočky, 3 rajčata čerstvá či z konzervy, 30g zázvoru, střední cibuli, 1 stroužek česneku, olivový olej, mletý kardamom (nebo jiné koření dle chuti), 200 ml zeleninového vývaru, sůl a něco zeleného jako příkrm- rukolu či polníček. Čerstvá rajčata spaříme a oloupeme a nakrájíme na kostičky, cibuli orestujeme na oleji, přidáme prolisovaný česnek, nadrobno nakrájený zázvor, kardamom, rajčata. Vsypeme čočku, promícháme a zalijeme vývarem, dusíme cca 10 min, až čočka změkne a dosolíme. Servírujeme do hnízdečka ze zelených listů salátu.

 

Zdroj: MUDr. Hana Mojžíšová, členka České obezitologické společnosti a Společnosti pro výživu, info@zdravi-stihli.cz, www.zdravi-stihli.cz

Další článek: Detoxikační dieta - dobré úmysly s nebezpečným výsledkem

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová