MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Gastronaut.cz: Zázrak jménem červená čočka

MUDr. Hana Mojžíšová, redakce Gastronaut

 

Při slově čočka se většině lidí vybaví slovo "nadýmání" a těm, co se často pohybují v kuchyni, i slovo "namáčení". To jsou dva hlavní argumenty proti čočce. Na druhou stranu je tato luštěnina cenným zdrojem rostlinných bílkovin, a tak by v našem jídelníčku rozhodně neměla chybět. Na našich facebookových stránkách nám paní Hana Mojžíšová připomněla, že na světě existuje jeden druh čočky, který je neuvěřitelně jednoduchý na přípravu a také velmi dobře chutná. Tato luštěnina je navíc šetrná k našim útrobám, takže je vhodná i pro děti. Vyzkoušejte jeden z receptů a věřte nám, kdo ji jednou zkusí, už ji z kuchyně nepustí!
Ingredience pro 4 osoby:

1 cibule
Kořenová zelenina (dle vlastního uvážení), nadrobno posekaná
200 g červené čočky
1 litr zeleninového vývaru
Citronová šťáva
Sůl


1. Nadrobno posekanou cibulku necháme zpěnit na másle či oleji, a krátce osmahneme i kořenovou zeleninu.

2. Přidáme opláchnutou a okapanou čočku, zamícháme tak, aby se čočka rozdělila na jednotlivá zrníčka a zalijeme vývarem. Přidáme koriandr.

3. Povaříme cca 15 minut, až se čočka rozvaří a tím i zároveň zahustí polévku.

4. Na závěr dochutíme citronovou šťávou a solí.

Obměny:

Červená čočka snese mnoho variací, do polévky můžeme přidat například brambory (200 g), které povaříme společně s čočkou. Nebo také společně s cibulí osmahneme 2 nahrubo nastrouhané mrkve a vše pak zalijeme vývarem nebo vodou.

Koření můžeme střídat dle chuti, k čočce se hodí česnek (1 stroužek), šafrán na špičku nože, kurkuma, kari (cca 1/2 lžičky) nebo i římský kmín.

Autorka: MUDr. Hana Mojžíšová - výživový poradce

Další článek: Dobromysl.cz: Jistota zdravé výživy

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová