MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Dobromysl.cz: Jistota zdravé výživy

Setkání s MUDr. Hanou Mojžíšovou, interní lékařkou a poradkyní v oblasti výživy a zdravého životního stylu, je příjemnou terapií i praktickou inspirací. Ve své praxi se obklopila profesionály, kteří to s výživovými trendy a prevencemi různých nemocí umí. Poslední dobou se zabývá zvláště začleněním většího množství zeleniny a luštěnin do osobního jídelníčku.

Na našem webu najdete články s tématy Downova syndromu, autismu, epilepsie, dětské mozkové obrny aj., máte v tomto smyslu nějaká doporučení v oblasti výživy a zdravého životního stylu?
Uvedené poruchy či onemocnění mají každá jinou příčinu, podstatu, proto je těžké dávat univerzální doporučení. Navíc uvedené poruchy či handicapy mohou být kombinovány s celou řadou poruch dalších např. imunitního systému - různé potravinové alergie či metabolické poruchy a výsledný stav může být ovlivněn i nežádoucími účinky užívaných léků. Zdravý životní styl, ke kterému patří i stravování, by měl být samozřejmě základem pro každého z nás jako prevence řady onemocnění a teprve poté (ovšem ideálně zároveň) bychom se měli zaobírat specifickými doporučeními, která se budou v jednotlivých případech lišit a budou velmi individuální s ohledem na aktuální stav dotyčného.
Zjednodušeně řečeno: Ke zdravému životnímu stylu patří v oblasti stravování - pravidelnost, pestrost, výživově hodnotné suroviny, které nám dodávají dostatek základních stavebních látek pro naše tělo, vitamínů, minerálních látek, enzymů k zajištění všech nezbytných funkcí organismu. Zdravý životní styl znamená i dostatek pravidelného pohybu, adekvátního fyzické i psychické kondici dotyčného jedince, dostatek odpočinku a spánku, minimalizaci stresu. Potřebujeme pravidla a pravidelnost pro náš život, a na to mnozí z nás pod vlivem všech povinností zapomínají. Osobě s psychickým či fyzickým handicapem pravidelný režim dodává jistotu a pocit bezpečí, v případě dětí to platí dvojnásob.

Je známo, že lidé s Downovým syndromem mají oslabené volní složky, snadněji se přejí nesprávnými jídly,   jak jim lze poradit?
Naše stravovací návyky se vyvíjejí odmalička v rodině. Je důležité, aby se správné návyky posilovaly a staly se přirozenou součástí našeho života. Pro děti bychom měli být příkladem, žádné poučky neplatí, děti nás napodobují. Když budou zvyklé mít u většiny jídel nějaké ovoce či kousek zeleniny, nebude jim později divné zeleninu konzumovat. Když se doma bude vařit, nebudou jídlo odmítat ve škole či v jiném zařízení. Neměli bychom z jídla dělat systém odměňování a zejména aby se odměnou nestalo fast foodové menu a neposilovaly se tak nežádoucí návyky. O totéž je třeba požádat i babičky, tetičky apod. Neměli bychom podlehnout diktátu chutí dítěte a měli bychom se snažit být důslední, i když to dá v počátku více práce, výsledky- v podobě alespoň přijatelně se stravujícího dítěte- se na jeho zdravotním stavu jistě ukáží. Některé potraviny může odmítat, nevnucujme mu je, snažme se atraktivní formou jídlo nabídnout či zaměnit za jiné, abychom dodali potřebné živiny, stravu můžeme obohatit také nutričními doplňky. Poruchy metabolismu či potravinové alergie vyžadují leckdy vyřazení řady běžných potravin z jídelníčku, o to je pak pro zdravotní stav dítěte důležitější dodržování nového přísného režimu. Rodiče se musí naučit vařit a kombinovat nové suroviny. Naštěstí existuje řada webů pro rodiče dětí, které trpí určitým onemocněním a kde mohou rodiče komunikovat navzájem, vyměňovat si zkušenosti s nejrůznějšími dietními doporučeními a být si vzájemně oporou. Většina rodičů se tak stává- nejen v dietních opatřeních- u jednotlivých diagnóz odborníky.

  Jak by jednotlivé chody zdravé stravy měly vypadat?
Obecná doporučení ohledně zdravé výživy jednak zdůrazňují pravidelnost v jídle, tzn. pravidelný stravovací režim, a jednak se zaměřují na složení stravy. Měli bychom do svého jídelníčku více zařadit celozrnné a vícezrnné pečivo na úkor bílého, omezit jednoduché cukry v podobě cukrovinek a sladkého pečiva (cukr a bílá mouka), dbát na dostatek kvalitních bílkovin, tzn. libové maso, šunka s vysokým podílem svaloviny, vejce, mléčné výrobky a zařazení luštěnin v jídelníčku. Dbát na používání zdravých tuků s obsahem nenasycených mastných kyselin, zejména omega 3, který obsahují např. mořské ryby, ořechy, lněné semínko, řepkový a olivový olej. Pro funkci nervového systému je důležitý soubor B vitamínů, které se nacházejí v mase, celozrnných potravinách a luštěninách, vitamin D z mořských ryb a sýrů, některé minerální látky, jako např. Ca a Mg. Měli bychom si   pokud možno vařit jídlo doma, používat čerstvé suroviny, nebát se učit nové receptury a technologie přípravy jídla, abychom nezničili hodnotné látky ve stravě, minimalizovat užívání trvanlivých potravin s řadou nejrůznějších chemických látek v podobě konzervantů apod.
U jednotlivých diagnóz se terapeuticky zkouší celá řada dietních opatření, kdy např. u autismu - dieta GFCF (gluten free and kaseine free diet) s vyloučením lepku (bílkovinná součást povrchové části zrna u některých obilovin) a kaseinu (mléčná bílkovina), u některých typů epilepsie tuková dieta či dieta s omezením cukrů, což již patří do rukou příslušného specialisty a dieta se musí upravit s ohledem na vyloučené potraviny.

Zdroj: MUDr. Hana Mojžíšová, členka České obezitologické společnosti a Společnosti pro výživu, info@zdravi-stihli.cz, www.zdravi-stihli.cz

Další článek: Dobromysl.cz: Recepty zdravé výživy: zimní polévky

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová