MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Kvásek nebo droždí? Upečme si domácí chléb!

JAK VYROBIT KVÁSEK A UPÉCT DOBRÝ CHLÉB?


Domácí kvásek vs. průmyslové kvasinky
Ota a Petra Reissovi

Domácí kvásek vyrobíme pomocí vícestupňového kynutí. Standardně je všude uváděno, že ideální teplota kynutí je 27-28 °C. To je ale jen částečná pravda. Domácí kvásek není jedna bakterie, ale několik desítek spolupracujících kultur současně a ne pro všechny je tato teplota ideální. Proto doporučujeme alespoň dvoufázové kynutí, tj. 20-25 °C pro kvasinky a 30-35 °C pro bakterie mléčného kvašení.
Rozdíl mezi přírodním kváskem a nepřirozenými kypřidly je obrovský. I když je přirozený kvásek velmi pomalý, u domácí přípravy je tato vlastnost prospěšná. Získáme poctivý produkt, přírodním způsobem přeměněný na zdravější a stravitelnější. Přítomnost asi 40 druhů spolupůsobících bakteriálních a kvasinkových kultur nám zajistí větší produkci vitaminů a enzymů, štěpí dlouhé řetězce škrobů na kratší a stravitelnější a v neposlední řadě také odbourávají jakési přírodní chemické zbraně, které si rostliny vyrábějí pro svoji obranu a které nám například ztěžují trávení! Kvalitní přeměna tedy potřebuje dlouhý čas kynutí, o které bychom s různými urychlujícími prostředky přišli. Průmysl sleduje pouze rychlost tvorby CO2, který má vliv na vytváření velkých pórů, chuť a design! Paradoxem ale je, že za použití pouze přírodních postupů dokážeme s novými informacemi upéct chleba pórovitý, chutný i pěkný na pohled, a to mnohdy za polovinu jeho prodejní ceny.

Zavádění tradičního kvásku
(Nezaměňovat s pojmem „rozmnožení“ již zavedeného kvásku!)
Na první zhotovení kvásku je potřeba především trpělivost. Do sklenice nasypeme cca 100 g žitné mouky a přilijeme cca 80 ml vody o teplotě asi 27° C. Po rozmíchání bychom měli vytvořit směs hustší kašovité konzistence. Sklenici přikryjeme nešroubovacím víkem (nesmí být utěsněná), aby kvásek mohl „dýchat“. Vložíme na místo asi 27° C teplé a při této teplotě kvásek ponecháme několik hodin. Poté část těstíčka ubereme, domícháme stejným množstvím čerstvé vody a mouky a znovu necháme kvasit o stejné teplotě. Toto „dokrmování“ kvásku opakujeme vždy po několika hodinách, až kvásek sám vytvoří dostatek bublinek. Pokud kvásek začne v kterékoli části procesu nepříjemně zapáchat, začněte raději od začátku. Hotový (tzv. zavedený) kvásek by měl mít příjemnou, lehce nakyslou vůni.

Uchování tradičního kvásku
Pozor na skladování -- kvásek není možné uchovávat v lednici společně s průmyslovými kvasinkami.
A protože není prakticky receptu, u nějž by se nedal použít kvásek namísto nepřirozených kypřidel, nemusíme je doma mít vůbec. Nutno také poznamenat, že kvásek nesmí být příliš řídký, má mít příjemnou nakyslou vůni a nesmí se skladovat mražením ani sušením! V chladu vydrží do příštího „přikrmení“ -- asi 5 dní.

Nezapomeňte…
…že pro zhotovení základního chleba postačuje pouze mouka a voda. Další ingredience jsou jen doplňky, které přidávejte přiměřeně! Vše ostatní už je součástí pekařského umění.
Kdo chce, může také investovat do domácího obilného mlýnku a nebude už muset shánět kvalitní pekařské obilí.

Upečte si sami…

Kváskový chléb

Jednoduchý kváskový pšeničný chléb se semínky
600g bio pšeničné pekařské celozrnné mouky
150g vyzrálého pšeničn. či žitného kvásku
400g kvalitní vody
až 100g různých semínek (slunečnicová, dýňová, mletá lněná)
10g drceného kmínu
3 - 6g mořské soli

Pšeničný chléb s vařeným obilím
(vhodný např. pro děti na svačiny)
600g bio pšeničné pekařské celozrnné mouky
150g vyzrálého pšeničn. či žitného kvásku
400g kvalitní vody
200-400g vařeného obilí (rýže, oves, jáhly, kroupy…, na množství příliš nezáleží)
10g drceného kmínu (možno přidat trochu fenyklu, koriandru…)
10 - 20g oleje, např. olivového
3 - 6g mořské soli

Pšenično-žitný celozrnný chléb
450g bio pšeničné pekařské celoz. mouky
150g bio žitné mouky
200g vyzrálého pšeničn. či žitného kvásku
400g kvalitní vody
cca 350g vařeného obilí (rýže, oves, jáhly, kroupy… na množství tolik nezáleží)
10g drceného kmínu (možno přidat trochu fenyklu, koriandru…)
až 100g různých semínek (slunečnicová, dýňová, mletá lněná)
10 - 20g oleje, např. olivového
5 - 8g mořské soli (protože žito je kyselejší)

Ve vodě rozmícháme kvásek, přidáme mouku pšeničnou a poté žitnou. Přidáme olej, sůl, koření, semínka a řádně prohněteme. Protože se žitné těsto při míchání na hnětačích trhá, děláme ho hutnější a pomáháme špachtličkou. Kdo se s těstem raději pomazlí a hnětení ho příliš nevysiluje, může takovéto ruční práce brát jako každodenní rozcvičku i masáž rukou. Až vše promícháme, přidáme vařené obilí a řádně smícháme a navlhčenou rukou povrch chleba uhladíme. Můžeme ho posypat např. semínky, nebo kmínem. Chléb přikryjeme spořicí skleněnou pokličkou (nebo jakoukoliv pokličkou, aby horká pára zůstávala ve formě) a necháme kynout 4 - 7 hodin při 27 – 28 °C. První fázi pečení nastavíme 15 min/160 až 180°C a pak ještě 1,5 hodiny na 130 - 150°C. Přesné nastavení teplot není nutné. Důležitější je vyčkat do doby, až uvnitř chleba překročí 90°C bez ohledu na to, v jakou troubu používáme. K tomu je dobré mít jehlový teploměr. Kdo ale dá na mýty a odhaduje kvalitu pečení zapichováním špejle, příliš s dobrými vlastnostmi chleba nepochodí. Chléb je takto hezky upečený a díky pokličce nemá příliš tvrdou kůrku. Teploty a časy dolaďujeme podle výsledků chleba. Přejeme mnoho zdaru při pečení!

Ota a Petra Reissovi

Další článek: Dýně "nad zlato"

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová