MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Jak zatočit s celulitidou?

Příčin, proč celulitida vzniká, je celá řada. Určitě se na ni podílí zděděná dispozice, nesprávná výživa, sedavý způsob života s nedostatkem pravidelné pohybové aktivity, toxiny v našem okolí, hormonální antikoncepce, dispozice k ukládání tuku, nedostatečnost lymfatického systému, cirkulace krve, kouření, slunění a v neposlední řadě stres. Kondice kůže – kolagenových vláken a elastinu se dědí. To rozhoduje o tom, zda budeme mít brzy či později vrásky, křečové žíly a stejně tak celulitidu. Pokud budeme zvažovat vliv zevního prostředí včetně stravy – proč mají celulitidu častěji ženy, když zmíněné vlivy působí i na muže? Obě pohlaví mají jinak anatomicky uspořádaná vlákna kolagenu vzhledem ke kožnímu povrchu. Ženy mají směr vláken orientovaný vertikálně (muži úhlopříčně) vzhledem k povrchu těla, tzn. že může u žen snadněji docházet k propadu podkožní vrstvy a hromadění tukových buněk a vody a tedy vzniku ďolíčků a hrbolků – celulitidy. Čím více máme podkožního tuku, tím máme větší pravděpodobnost celulitidy.


Jak se tedy celulitidy zbavit?


S genetikou nic neuděláme, proto musíme přidat či více ladit vnější faktory. Všichni víme, že celulitidy přibylo v posledních letech a vyskytuje se i u velmi mladých dívek, které jsou navíc štíhlé. Změnou lidského genomu v tak krátké době to tedy asi nebude. Co se změnilo? Životní styl – máme méně času, více stresu. S časem souvisí nedostatek pohybu a nedostatek času a energie k přípravě stravy. Jistě benevolentní přístup společnosti k přejídání, všudypřítomnost kalorického jídla, nevodná reklama a naše pohodlnost. Čím více potravy s nadbytkem tuku a jednoduchých cukrů jíme, tím máme větší chuť na další jídlo a tím „těžkne“ i naše myšlení, prostě se nám nic nechce, lenivíme.


• Dietní opatření – udělejte si čas na nákup a přípravu zdravého jídla.
• Udržujte přiměřenou tělesnou hmotnost.
• Najděte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit tzn. zpevněte tělo.
• Dopřávejte si pravidelně masáž (manuální lymfatická drenáž) či si rizikové partie kartáčujte
• (rozproudění krevního a  lymfatického oběhu).
• Hydratační a anticelulitidní krémy, gelové zábaly.
• Užívejte volný čas aktivněji než dosud.
• Psychologická podpora – změna náhledu na svůj problém, pozitivní myšlení.


Dietní opatření neznamená hladovku. Vyvážený jídelníček vás přiblíží vaší optimální hmotnosti, zbaví nadbytečného tuku, přinese energii a chuť na další aktivity. Nejde samozřejmě o krátkodobé opatření, ale o dlouhodobou či optimálně trvalou změnu životního stylu.

Stravou proti celulitidě:
Nečekejte převratná doporučení. Ne jednoduchým cukrům, omezte nezdravé tuky, vyhýbejte se bílému pečivu, kávu v rozumném množství 1-2 šálky denně, alkohol přiměřeně – 1 sklenka denně, nepřesolovat. A které potraviny jsou dovolené? Celozrnné pečivo a vločky, luštěniny, libové maso drůbeží a hovězí, ryby, vejce, ořechy a semínka, polotučné mléčné výrobky přednostně zakysané, dostatek zeleniny – zejm. brokolice, cibule, chřest, mořská zelenina, některé druhy ovoce vč. sušeného – citrusy, avokádo, banány, ananas, vodní meloun, drobné ovoce, hrušky. Samozřejmostí je dostatek neslazených a neperlivých tekutin, optimálně obyčejné vody.


• Plánujte: plánujte před nákupem, plánujte jídelníček na 2-3 dny dopředu.
• Vstaňte o chvilku dříve a připravte si jídlo či zeleninu nebo svačinu sebou do školy či práce.
• Jezte pravidelně 3-5x denně.
• Dostatek kvalitních bílkovin denně.
• Zařaďte více rostlinné bílkoviny do jídelníčku tzn. luštěnin.
• Zabraňte odpolednímu přejídání: nezapomínejte na dostatečně velký a kvalitní oběd.
• Porce ovoce či zeleniny ke každému jídlu.
• Zmenšete porce klasických přílohovin vč. pečiva.
• Bílému pečivu se vyhýbejte.
• Ano domácímu vaření: objevujte nové potraviny a experimentujte.

 

Stanovte si reálný cíl, ať neztratíte motivaci. Nebuďte zklamaní, že nelze změnit vše najednou. Každá malá změna má smysl. Nezapomínejte, že podporou účinného spalování je pravidelný pohyb. Zkuste přesvědčit svou kamarádku či známého, aby se k vám připojil. Trénujte pozitivní myšlení – opakujte si čeho chcete dosáhnout a ne, co nejde a co nezvládnete. Lidský mozek udělá to, co si přejeme a co si naplánujeme. Uvědomte si, co se vám již podařilo, připomeňte si váš cíl a vaši motivaci. Změny jsou klíčem k úspěchu.

Další článek: Také čekáte na zázrak? Aneb proč diety nefungují...

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová