MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Také čekáte na zázrak? Aneb proč diety nefungují...


Stačí se jen pobrouzdat tiskem… Četli jste to také? „Paleolitická dieta: Celebrity se cpou jako neandrtálci“, „Detox modelek: K .pije olej, V. se láduje ovocem“, „Citrónová dieta Jennifer Aniston: za 5 dní menší džíny!“, „Ploché bříško za 3 dny: Je to možné!“, „Hubnutí – bez pocení a bez námahy“. Zamýšleli jste se někdy, proč diety nefungují?

Bohužel, nemám pro nás dobrou zprávu. Stále ještě nebyl vymyšlen systém na bezpracné hubnutí, který by dlouhodobě fungoval. Výzkumy v celém světě potvrzují: jen dlouhodobá a pozvolná změna životního stylu nás může dovést ke štíhlosti a ke zdraví.

Řada z nás si prochází strastiplnou cestou diet doufajíc v zázrak, že tentokrát to určitě vyjde. Touha po dokonalém těle a zároveň nechuť něco v životě měnit nemůže přinést efekt. Jaká je realita? Čím rychleji zhubneme, tím větší a rychlejší bude následný jo-jo efekt. Tělo se brání. Proč? Když zhubnu 10 nebo 15 kg a pak budu jíst opět normálně, proč to nefunguje? Vysvětlí nám to pojem „bazální metabolismus“: tělo při dietě nedostane to, co potřebuje pro své funkce - pro metabolické děje, dýchání, srdeční činnost, pro udržení tělesné teploty atd. Energii potřebnou pro tyto procesy nazýváme „bazálním metabolismem“. Tělo krátkodobě dokáže uspořit energii, které se mu nedostává při dietě, ale vrátí nám to ve fázi, když s dietou skončíme. Tělo začne tvořit zásoby. Co kdyby zase přišla nouze? Navíc nesmyslné diety nás nezbaví jen tuků, ale zejm. vody a svalů  tzn.  zpomalí se metabolismus.

Tělo po několika dietách reaguje snížením svých nároků – pomalejším metabolismem – který se v praxi projeví tak, že hubnout je stále těžší až posléze nemožné a již se nemůžeme najíst tak, jak jsme jedli dříve, aniž bychom nepřibrali nežádoucí kila.
 

Další článek: Jak si držet chutě pod kontrolou?

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová