MUDr. Hana Mojžíšová

Články

Články o zdravém životním stylu

Nesprávné stravovací návyky, nedostatek pohybu a stres se podílí na celosvětovém nárůstu obezity, která zvyšuje nemocnost, úmrtnost a zhoršuje kvalitu života. Výživa přitom ovlivňuje zdraví dle odborníků ze 70%, proto má smysl se tímto faktem zabývat.

Jste na stránce: MUDr. Hana Mojžíšová / Články

zdravi-stihli.cz

Chcete poradit v oblasti výživy, úpravy hmotnosti (hubnutí / přibírání) a celkové změny životního stylu? Poradím vám praktické tipy a triky, jak zdravě zhubnout a jak si udržet štíhlost a zdraví si dlouhodobě. Více informací na webu www.zdravi-stihli.cz

Jak si držet chutě pod kontrolou?

 

Vánoční kila už většina z nás zvládla, masopust je také za námi a je nejvyšší čas si trochu srovnat naši životosprávu. Ti, kteří mají pocit, že jejich váha a postava není úplně optimální a přepadají je nejrůznější chutě, asi něco nedělají dobře.
Nejdříve musíme svůj problém definovat tzn. uvědomit si, že ho máme a jen my s ním můžeme něco dělat a za druhé rozhodnout se, že ho chceme řešit, jak se říká mít motivaci. Pak už je to jednoduché, hledáme cesty jak. Zkusíme buď sami nebo pokud se situace opakuje (tzv. chroničtí dietáři) či nevíme, jak na to, vyhledáme odborníka. A tady pozor, existují dvě cesty: rychlé hubnutí, celkem jedno jaké a pokud poté pokračujeme ve svých zaběhlých návycích, tak následný jo-jo efekt na sebe nedá dlouho čekat nebo se dáme do práce s někým, kdo nám na cestě změny stravovacích návyků udává směr.
Nejčastější důvody, proč chutě zejm. u žen na sladké vznikají je výživově chudá a energeticky bohatá strava, většinou s nadbytkem jednoduchých cukrů a tuků. Dalším prohřeškem je nepravidelnost: pokud nejsme dobře sytí v první části dne, tak chutě, hlad a pocit nedojedenosti v odpoledních a večerních hodinách je jasným důsledkem. Vybírejme potraviny, které nás zasytí (bílkoviny a potraviny s nízkým glykemickým indexem) a neobsahují nadbytek nevhodných cukrů a tuků, zvyšme příjem zeleniny a luštěnin do běžného jídelníčku.

Připomeňme si několik zásad, které fungují:

• Plán - kde a s kým budu obědvat, co budu mít k svačině, kdy přijdu domů a co si dám. Vše začíná rozvahou na nejm. 2-3 dny, poté nákupem (klidně na týden). Pokud si nestihneme jídlo či svačinu sebou připravit, promýšlejme, co se kde dá koupit.

• Snídejme – optimálně zdravé cereálie (obyčejné vločky) v kombinaci s polotučným bílým jogurtem či kaše z vloček, oboje v kombinaci s kouskem ovoce, semínky pár oříšky, trochou sušeného ovoce apod. Varianta: celozrnný chléb + šunka, žervé, plátkový polotučný sýr, ovoce.

• Svačina – pokud jíme ráno vločky, stačí ev. kousek zeleniny bez pečiva, malý jogurt apod, jinak mléčné výrobky, šunka, vejce, kousek zeleniny, malý kousek pečiva – je-li třeba.

• Oběd: Vybíráme optimálně plátek masa, přílohu zmenšíme na polovinu a doplníme zeleninou upravovanou různými způsoby, aby se nám nepřejedla. Vynechme jídla s převahou sacharidů – samotné těstoviny byť např. se zeleninou, rizoto apod. Volme je jen jako malou přílohu.

• Odpolední svačina – opět buď mléčný výrobek či šunka, vejce, zelenina (viz dopoledne), luštěninový salátek, pomazánka.

• Večeře - snažíme se minimalizovat přílohy včetně pečiva a nejlepší kombinací je bílkovina (maso, vejce, mléčné výrobky, luštěnina) se zeleninou.

Do našeho časového rozvrhu nezapomeňme zařadit čas na pohyb, usměrnit pracovní režim, abychom si měli čas i chvíli odpočinout či jít včas spát. Počítejme s tím, že všechny změny nejdou naráz. Každá i malá změna má smysl a postupně povede ke smysluplným výsledkům, naší spokojenosti a dobré náladě.

Další článek: Proč hubnout s výživovým poradcem?

Vytvoření webu a webdesign zajistila firma Clickmedia.
Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®

© MUDr. Hana Mojžíšová - specialistka na problematiku výživy, zdravého životního stylu a zdravého hubnutí |  Mapa webu | Mobil: +420 777 945 690

Partnerské weby: Cvičení pro zdraví — PhDr. Gabriela Firstová, Praha. Mgr. Erika Benická — psycholog, psychoterapeut. Výživový poradce Praha — MUDr. Hana Mojžíšová